Parkur

9. května 2008 v 10:18 |  Koně

Parkur je velmi oblíbené jezdecké odvětví, při němž kůň překonává překážky. Ty se rozdělují na překážky výškové (např. kolmý skok), šířkové (např. vodní příkop) a výškově-šířkové (např. oxer). Jedná se o olympijskou sportovní disciplinu.

Komý skok:

Kolmý skok je druh skoku v parkurovém skákaní. Je to výškový skok na šířku jedné bariery (břevna). Pro lepší viditelnost může být vyplněn dalšími barierami vodorovně nebo diagonálně případně deskou. Nejobtížnějším skokem je kolmý skok bez výplně pouze s horní barierou, tzv. okno.

Oxer:

Trojbradlí:

Křížek:je to nejjednodušší překážka. Skládá se ze dvou kavalet postavenými přes sebe do tvaru písmene X

Kozí hřbet:

tato překážka se moc v soutěžích nevyskytuje. Vypadá jako trojbradní, ale prostřední kavaleta je nejvyšší než první a poslední.
Přírodní skoky jsou to překážky vyrobené z přírodních materiálů jako jsou nenabarvené tyče nebo forma živého plotu. Tyto překážky jsou obtížné, koně se jim často vyhýbají.
Vodní příkop:
existuje ve dvou typech: kombinovaný s kolmým skokem nebo oxerem, nebo širší příkop s nízkým živým plotem před ním. Na doskoku je umístěna bílá páska, aby bylo možno posoudit, zda kůň neudělal chybu.
V parkurovém skákání existují různé druhy soutěží, jako jsou např. klasická soutěž, dvoufázové skákání (tzv.dvoufázovka) a stupňovaná obtížnost (tzv. postupka).
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 dajudla dajudla | E-mail | Web | 9. května 2008 v 10:20 | Reagovat

v olympijských hrách to je pěti boj:o))... nikde neuvidíš jen parkury...

2 Kájča Kájča | Web | 23. srpna 2008 v 21:19 | Reagovat

v tom článku to asi mysleli že to je právě v tom pěti boji a nebo v Militarech...Vím že na olimpiádě je pouze: Military,ten pětiboj a Drezůra...Proto ostatní jezdci co se specializují na ostatní disciplíny jezdí spíše na Mistrovství světa kde se jezdí všechny disciplíny...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama